معرفی کتاب – کتاب چی بخونیم؟ عنوان کتاب:«شازده کوچولو»
۴ دی، ۱۴۰۱
باهم یاد بگیریم – سایت برتر برنامه‌نویسی: Topcoder
۵ دی، ۱۴۰۱
باهم یاد بگیریم – حقوق برنامه ‎نویس‌های ایرانی چقدر است؟

زمان مطالعه ۵ دقیقه

هرکدام از ما دلایل مختلفی برای انتخاب یک شغل مشخص داریم. مثلا آن شغل را متناسب با روحیات‏مان می‌دانیم، در رشته تحصیلی مرتبط با آن تحصیل کرده‌ایم، به نظرمان خلاقانه و جالب است و یا فکر می‏‌کنیم با آن شغل می‎توانیم خوب پول در بیاوریم. حالا اگر درآمد یک شغل برای شما مثل اکثر آدم‌ها، اهمیت دارد، برنامه‌نویسی و مشاغل مرتبط با آن گزینه مناسب شماست چون به نظر می‌‏رسد که در سال‎های اخیر برنامه‌‏نویسی به لیست شغل‎هایی اضافه شده که علاوه براینکه نیاز زیادی به آن در شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای مختلف احساس می‌شود، با آن می‌توان خوب پول در‌آورد. 

در ادامه این مقاله از وضعیت درآمد برنامه‌‏نویس‌‏ها در جهان و ایران آگاه می‏‌شوید. 

خب همانطور که قبلا اشاره کردیم، این روزها برنامه‌نویسی یکی از پردرآمدترین شغل‌های دنیا به‌حساب می‌آید. براساس آمار سامانه‌ی حقوق و دستمزد PayScale، برنامه‌نویسان در دنیا در سال ۲۰۱۸ به‌طور متوسط ۶۲ هزار دلار درآمد سالیانه داشته‌اند که برای برنامه‌نویسان ارشد و پردرآمدها تا ۹۷ هزار دلار در سال هم رسیده‌است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از گزارش حقوق و دستمزد سال ۹۹ در وب‌سایت ایران سلری هم میانگین حقوق برنامه‌نویس در ایران ۶ میلیون تومان است که با توجه به متوسط دریافتی سایر مشاغل رقم بسیار مناسبی به نظر می‏‌رسد. حقوق این افراد از ۲ میلیون تومان (کمترین) تا ۱۲ میلیون تومان (بالاترین) متغیر است.

خب باید این را بدانید که سابقه کار در میزان حقوق بسیار اهمیت دارد. بر اساس گزارش حقوق و دستمزد سال ۹۹ در وب‌سایت ایران سلری، حقوق یک برنامه‌نویس با تجربه کمتر از سه سال به طور میانگین در حدود ۴ میلیون و چهارصد هزار تومان در هر ماه است. حقوق این افراد از ۱ میلیون و نهصد هزار تومان (کمترین) تا ۸ میلیون تومان (بالاترین) متغیر است.

حقوق یک برنامه‌نویس با سطح تجربه بین سه تا هفت سال به طور میانگین ۶ میلیون و صد هزار تومان در هر ماه است، که این رقم حدودا ۳۸٪ بیشتر از فردی است که کمتر از سه سال سابقه کاری در این زمینه دارد. حقوق این افراد از ۲ میلیون و هفتصد هزار تومان (کمترین) تا ۱۰میلیون تومان (بالاترین) متغیر است.

برنامه‌نویسی با سابقه کاری بین هفت تا پانزده سال به طور میانگین در حدود ۷ میلیون و پانصد هزار تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند، که این رقم ۲۳٪ بیشتر از فردی با دو تا پنج سال سابقه کاری در این زمینه است. حقوق این افراد از ۲ میلیون و ششصد هزار تومان (کمترین) تا ۱۵ میلیون تومان (بالاترین) متغیر است.

اگر سابقه کاری برنامه‌نویس پانزده سال به بالا باشد، به طور میانگین ۸ میلیون و سیصد هزار تومان در ماه دریافت می‌کند، که ۱۰٪ بیشتر از شخصی است که هفت تا پانزده سال سابقه کاری دارد. حقوق این افراد از ۳ میلیون و هشتصد هزار تومان (کمترین) تا ۱۵ میلیون و پانصد هزار تومان (بالاترین) متغیر است.

علاوه بر سابقه، تحصیلات هم در میزان حقوق دریافتی یک برنامه‌نویس تاثیر دارد. 

میانگین حقوق یک برنامه‌نویس با مدرک دیپلم ۵ میلیون و صد هزار تومان در هر ماه است. در حالی که شخصی با مدرک لیسانس ماهانه ۵ میلیون و نهصد هزار تومان حقوق می‌گیرد، که این میزان ۱۶٪ بیشتر از شخصی که با مدرک دیپلم است. برنامه‌نویسی با کارشناسی‌ارشد به طور میانگین ۶ میلیون و دویست هزار تومان در ماه حقوق دارد، که این میزان حقوق ۵٪ بیشتر از فردی با مدرک کارشناسی است.

البته تمام این اعدادی که در این گزارش آمده میانگین درآمد برنامه‎نویسان است و ممکن است بر اساس شرایط کاری، کارفرما مبلغی متفاوت را پیشنهاد دهد. اما این عددها می‌تواند به شما دیدی خوبی از آنچه در انتظارتان هست بدهد و قدرت مذاکره شما را برای گرفتن شغل بهتر کند. 

برای مطالعه بیشتر درباره درآمد برنامه‏‌نویس‏‌ها و تخصص‌هایی که در بازار ایران بیشتر به آنها نیاز هست، پیشنهاد می‏‌شود که لینک‎های زیر را مطالعه کنید:

Irantalent

Digiato

Badanesh

virgool

Jobvision

بهمن ۴, ۱۳۹۹

همچنین بخوانید:

کپی رایت 2021  © کاریار _ تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است