مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عنوان کتاب: «عادت‌های اتمی»

نویسنده: جیمز کلیر

ژانر: توسعه فردی

کتاب Atomic Habits یا عادت‌های اتمی یکی از معروفترین و پر سر و صداترین کتاب‌ها در حوزه توسعه فردی و عادت‌هاست. این کتاب در سال ۲۰۱۸ منتشر شده و تاکنون بیش از ۳ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این کتاب در میان فهرست پرفروشترین کتاب‌های نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و آمازون بوده و بسیاری در سرتاسر جهان به امید تغییر عادت‌ها و حرکت به سمت موفقیت آن را خوانده‌اند. این کتاب نوشته‌ی جیمز کلیر روزنامه‌نگار آمریکایی است که اکنون به عنوان سخنران هم فعالیت می کند و یک موسسه آموزشی هم تاسیس کرده به شرکت‌های مختلف در جهت تغییر عادت‌های نیروی انسانی کمک مشاوره و آموزش می‌دهد. کتاب با روایت کلیر از زندگی شخصی‌اش شروع می‌شود و در ادامه او با زبانی ساده و روان تلاش می کند که فهم جدیدی از روند شکل‌گیری عادت ها در ما و چگونگی ایجاد یک عادت جدید و کنار گذاشتن یک عادت قدیمی به ما بدهد. در واقع کل ایده کتاب که در اسم کتاب هم آمده، بر این مفهوم استوار است که برای تغییر نظام عادت‌ها در خودمان لازم نیست که یک شبه معجزه شود و ما به یکباره تغییر کنیم. بلکه روند تغییر عادت‌ها می‌توانید اتمی پیش برود و ما می‌توانیم هر روز قدم‌هایی به اندازه یک اتم برداریم و هر روز یک درصد از روز قبل به تعبیر خودمان بهتر شویم. در واقع نویسنده ادعا می‌کند که اگر ما نتوانسته‌ایم از پس تغییرهای عادت‌های بدمان و ایجاد عادت‌های خوب موفق باشیم، مشکل از ما نیست، بلکه مشکل از سیستمی است که به کار گرفته‌ایم. یکی از خوبی‌های این کتاب این است که بسیار کاربردی نوشته شده و به شما کمک می‌کند یک برنامه مشخص برای تغییر عادت‌ها در دسترس داشته باشید. 

همچنین این کتاب تلاش می‌کند که نگاه شما را به مفاهیمی مثل پیشرفت و موفقیت تغییر دهد و به شما ابزار و استراتژی‌ای بدهد که به شما کمک کند تا عادت‌هایتان را تغییر دهید. خواندن این کتاب از سوی بسیاری از افراد مطرح و موفق در جهان توصیه شده و بسیاری آن را یکی از موثرترین کتاب‌هایی که تا به حال خوانده‌اند توصیف کرده‌اند. 

از کتاب «عادت‌های اتمی» چندین ترجمه به زبان فارسی انجام شده که از میان آنها می‌توان به ترجمه‌ی هوشمند دهقان در انتشارات هورمزد، ترجمه‌ی زهرا صادقی در نشر ملیکان، روزبه ملک‌زاده در نشر پردیس آباریس، نغمه نورمحمدنوری در نشر آسو اشاره کرد. همچنین نسخه الکترونیک این کتاب را می‌توانید در فیدیبو و کتابراه بخوانید. 

بهمن ۳۰, ۱۳۹۹