مدت مطالعه ۳ دقیقه

خیلی از ما برای اولین‌بار است که سر کلاس‌های آنلاین حاضر می‌شویم و تحصیل مجازی را تجربه می‌کنیم. امروزه به کمک تکنولوژی این امکان را داریم که از خانه یا هرجای دیگر، در یک کلاس مجازی شرکت کنیم و مدرک بگیریم. تحصیل آنلاین سختی‌ها و چالش های مخصوص به خودش را دارد، خصوصا اگر برای آن آماده نباشید. در مقاله زیر که از منابع مختلف تهیه شده است، توصیه‌هایی برای تحصیل آنلاین را خواهید خواند که به شما کمک می‌کند تجربه بهتری از حضور در یک کلاس آنلاین داشته باشید و موفق تر دوره تحصیلی خود را بگذرانید:

با یک دوره آنلاین مثل یک دوره “واقعی” برخورد کنید.

وقتی که مشغول گذراندن یک دوره آنلاین هستید، باید برای خود نظمی ایجاد کنید به عنوان مثال: با خود بگویید ساعت‌های مشخصی از هفته را به این کلاس اختصاص می‌دهم. باید حواستان باشد که مثل کلاس‌های حضوری، شما برای کلاس آنلاین وقت و انرژی می‌گذارید و مهم است که بیشترین نتیجه را بگیرید. بنابراین سعی کنید در همه جلسات دوره شرکت کنید و در کلاس فعال باشید. درست مثل اینکه در یک کلاس حضوری با بقیه، شرکت می‌کنید

برای خود هدف تعیین کنید.

برای خود از آغاز دوره، هدف از حضور در کلاس مجازی تعیین کنید و به صورت هفتگی آن را مرور کنید. اگر تمرکز روی هدف و گذاشتن وقت کافی برای دوره سخت است، می‌توانید با یکی از همکلاسی‌های خود هماهنگ شوید و بر پیشرفت یکدیگر و  زمانی که برای حضور در کلاس‌ها می گذارید، نظارت کنید. با حفظ نظم، فعال بودن و داشتن انگیزه کافی می‌توانید به طور آنلاین مطالب خیلی زیادی یاد بگیرید و با موفقیت آن را پشت سر بگذارید.

مدیریت زمان را تمرین کنید.

یکی از خوبی‌های کلاس‌های آنلاین منعطف بودن آنها است، اما این انعطاف بدون داشتن یک برنامه و مدیریت زمانی، می‌تواند مضر باشد. بنابراین باید برای خود یک برنامه مشخص داشته باشید که سر کلاس‌ها با انگیزه حاضر شوید، هوشیار و فعال باشید و تمرین‌های کلاس را به خوبی انجام بدهید. برای تمرین مدیریت زمان بهتر است که بعد از هرجلسه کلاس، تمرین‌ای که به شما اعلام می شود را یادداشت کنید و روی یک تقویم زمان تحویل آن را مشخص کنید. با این کار می‌دانید که زمان تحویل پروژه‌های کلاسی چه موقعی است و از قبل برای آن‌ها آماده می‌شوید. یک برنامه هفتگی برای خود داشته باشید و ساعت‌هایی که باید سر کلاس‌ها حاضر شوید، ساعت‌های مطالعه و تمرین را مشخص کنید و برای خود یک “یادآور” (مثلا با استفاده از تنظیم کردن Reminder  موبایل) بگذارید که ساعت کلاس‌ها و زمان تمرین را فراموش نکنید.

برای خود یک فضای مشخص برای مطالعه در نظر بگیرید.

برای خود یک مکان مشخص برای مطالعه و شرکت در کلاس درست کنید. با مطالعه همیشگی در همان مکان برای خود یک روال (روتین) ایجاد کنید. مهم نیست این گوشه جایی در آشپزخانه است یا میز کوچکی کنار اتاق، مهم این است که بدانید بهترین بازده را کجا دارید. این نکته را هم در نظر بگیرید که از نظر آنتن‌دهی و اینترنت هم مناسب باشد و بتوانید به راحتی در کلاس شرکت کنید. همچنین وسایل لازم مثل کتاب، دفتر یا هدفون برای گوش دادن بهتر به محتوای کلاس را هم، در نزدیکی خود داشته باشید.

از هر چیزی که حواستان را پرت می کند، دوری کنید.

محیط اطراف ما سرشار از چیزهایی است که باعث حواس پرتی ما می شوند. موبایل و شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و چیزهایی از این قبیل می توانند شما را از مطالعه دور کنند. بنابراین بهتر است جایی را برای مطالعه انتخاب کنید که خلوت و ساکت باشد، موبایل خود را قبل از شروع به درس خواندن خاموش کنید یا روی حالت بی صدا بگذارید یا از اپلیکیشن هایی مثل Freedom استفاده کنید که آپ‌هایی که حواس شما را پرت می‌کند مثل اینستاگرام یا توییتر را متوقف می‌کند. بهتر است در یک زمان فقط روی یک چیز متمرکز شوید، کسانی که بین کارهای مختلف در رفت و آمد هستند، نمی‌توانند خوب یاد بگیرند و آنچه می‌خوانند را بعدا به یاد بیاورند.

سر کلاس نت برداری کنید.

نت برداشتن سر کلاس کمک می‌کند که حواستان بیشتر به کلاس باشد. این کار چه درکلاس‌های آنلاین و چه آفلاین موثر است. بنابراین یک دفترچه بردارید و شروع به نوشتن نکته‌های مهم کلاس کنید و بعدا هم آن‌ها را مرور کنید.

در بحث های کلاسی فعالانه مشارکت کنید.

در بحث‌های کلاسی مشارکت کنید و اگر چیزی را متوجه نشدید سوال کنید. مشارکت در کلاس‌ها یادگیری شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. همچنین با مشارکت در بحث‌ها بهتر از کارهایی که باید برای جلسه بعد انجام دهید و منابعی که باید به آن‌ها رجوع کنید، باخبر می شوید، همچنین همکلاسی‌های خود را بهتر می‌شناسید و می‌توانید با آن ها دوست شوید و شبکه روابط اجتماعی خود را گسترده کنید.

 توجه به نکات کوچک زیر هم می‌تواند به شما کمک کند که با تسلط بیشتری در کلاس حاضر شوید:

قبل از شروع کلاس با پلتفرمی که قرار است در کلاس حاضر شوید آشنا شوید، آن را دانلود و تهیه کنید. امکانات مختلفش را بررسی  و یکبار امتحان کنید. زودتر در کلاس آنلاین شوید. اینترنت خود را قبل از شروع کلاس چک کنید و اگر قطع شدید، نگران نشوید. به کلاس برگردید و یک نت کوچک در بخش نت پلتفرم بگذارید و عذرخواهی کنید. بهتر است با کامپیوتر سر کلاس آنلاین حاضر شوید و از موبایل‌تان به عنوان پشتیبان استفاده کنید که اگر کامپیوتر قطع شد، از موبایل به عنوان جایگزین استفاده کنید. قبل از شروع کلاس تصویر و صدا را چک کنید. کامپیوتر را جایی ثابت قرار دهید و تصویری که بقیه از شما می‌بینند را چک کنید که واضح باشد. همچنین شیوه قطع و وصل کردن صدا با پلتفرم را یاد بگیرید و وقتی که نمی‌خواهید صحبت کنید، میکروفون را خاموش کنید. فراموش نکنید، به اعضای خانواده و اطرافیان اطلاع بدهید که در کلاس هستید که مزاحم شما نشوند.

منابع:

blog.coursera

northeastern.edu

forbes.com