«دیالوگ زبان زندگی است» حمیدرضا قبادی مدرس مهارت‌های گفتگو
۵ دی، ۱۴۰۱
مصاحبه با صفدرعلی افکاری مهارت‌آموز دوره برنامه‌نویسی
۵ دی، ۱۴۰۱
مصاحبه با فاطمه خواجه مهارت‌آموز دوره طراحی‌وب

مدت زمان مطالعه:۳ دقیقه

در این گفتگو با فاطمه خواجه مهارت‌آموز دوره طراحی‌وب آشنا می‌شویم که از برنامه‌هایش برای مسیر شغلی آینده می‌گوید.

فاطمه جان لطفا خودت را معرفی کن خواننده‌های مجله کاریار با تو بیشتر آشنا بشوند:

من فاطمه خواجه هستم متولد مهر  سال ۷۸ و متولد و ساکن کاشان هستم. همچنین دانشجوی ترم ۶ رشته مهندسی کامپیوتر هستم. من تا همین ماه پیش در یک دفتر ثبت ازدواج کار می‌کردم، اما چون حجم کارهای دانشگاه و همین‌طور دوره‌های کاریار زیاد شده، تصمیم گرفتم که دیگر کار نکنم و یک مدت روی تقویت مهارت‌های تخصصی‌ام کار کنم و بعد دنبال کار مرتبط با طراحی‌وب بگردم. در واقع من دوست داشتم یک تجربه کاری در فضای عمومی داشته باشم، البته ترجیح می‌دادم کار مرتبط باشد. اما خیلی مردد بودم که در چه حوزه‌ای کار کنم و بعد از آشنایی با کاریار مسیر برایم مشخص‌تر شد و تصمیم گرفتم که مدتی وقت بگذارم و مهارت‌های تخصصی لازم را در خودم تقویت کنم و بعد در حوزه مورد علاقه‌ام که طراحی‌وب است، مشغول به کار بشوم. 

با توجه به اینکه شما برای اولین بار می‌خواهی در مسیر پیدا کردن یک کار تخصصی قدم بگذاری، فکر می‌کنی چه چالش هایی سر راهت باشد؟

من فکر می‌کنم سخت‌ترین بخش همین روند پیدا کردن کار باشد و راستش من از این روند خیلی می‌ترسم در واقع من همیشه توانایی‌های خودم را کمتر از چیزی که هست نشان می‌دهم که اگر بعدا کار اشتباهی از من سر بزند، توقع بالا نباشد. اما منتورم به من کمک کرد که متوجه شوم که این رویکرد درست نیست و در مسیر پیدا کردن شغل توانایی‌های خودم را آن‌طور که هست نشان بدهم و خودم را دست کم نگیرم. من همچنین از کار کردن در محیط کاری هم استرس داشتم، اما همین تجربه کاری اخیرم کمک کرد که اعتماد به نفس پیدا کنم. برای همین فکر می‌کنم سخت‌ترین بخش کار پیدا کردن همین شروع آن باشد و بعد از آن فکر می‌کنم که بتوانم در مسیر شغلی‌ام موفق باشد. 

فاطمه جان شرایط کاری و امکانات شغلی را در شهر خودت کاشان چطور ارزیابی می‌کنی؟

چند کانال تلگرام در شهر کاشان برای پیدا کردن کار خصوصا در حوزه‌های مرتبط با برنامه‌نویسی هست که من آنها را دنبال می‌کنم و در آنها آگهی‌های شغلی منتشر می‌شود و بسیاری هم از تجربه‌های کاری‌شان در آنجا می‌گویند. من تا قبل از اینکه این کانال‌ها را ببینم اصلا فکر نمی‌کردم این همه موقعیت شغلی و این همه شرکت فعال در حوزه برنامه‌نویسی در شهر کاشان باشد که موقعیت شغلی و کارآموزی پیشنهاد بدهد. البته چون کانال‌های شهرهای دیگر را هم پیدا می‌کنم باید بگویم به نسبت آنها موقعیت‌های شغلی کمتر است اما بازهم موقعیت‌های شغلی زیادی هست و فکر می‌کنم با اقدام کردن برای آنها می‌توانم شغلی پیدا کنم. البته من حتی به رفتن به شهر دیگر برای کار کردن هم فکر می‌کنم و دوست دارم اولین تجربه‌های کاری‌ام دورکاری نباشد، بلکه وارد محیط کار بشم و در فضای کاری باشم و تجربه کسب کنم و بعد موقعیت‌های شغلی از راه دور را بپذریم. البته هنوز فکر می‌کنم نیاز دارم که مهارت‌هایم را تقویت کنم. 

آیا فکر می‌کنی کاریار بتواند علاوه بر آنچه که تا به حال به مهارت‌آموزان ارائه داده، کمکی به شما و سایر مهارت‌آموزان در مسیر اشتغال بکند؟

تا همین‌جا هم کاریار واقعا به من کمک بزرگی کرده است. من تا قبل از آشنایی با کاریار سر دو راهی بودم که کدام مسیر شغلی را از بین مسیرهای برنامه‌نویسی و طراحی‌وب طی کنم، اما آشنایی با کاریار و منتورها و راهنماها به من کمک کرد که بدانم چه چیزی را بیشتر دوست دارم و می‌خواهم چه مسیری را طی کنم. فکر می‌کنم اگر در ادامه همین دوره‌ها به صورت تخصصی تر برگزار شود، ما می‌توانیم با گذراندن دوره‌های پیشرفته مهارت‌هایمان را توسعه دهیم و راحت‌تر وارد بازار کار بشویم. باید بگویم که کاریار از بهترین اتفاق‌های زندگی‌ام بوده و من خیلی وقت‌ها در سایت کاریار می‌چرخم و به لیست اعضا و منتورها نگاه می‌کنم و واقعا خوشحالم که چنین افرادی پشت ما هستند و دوست دارم که بعد از پایان دوره ارتباطم را با کاریار حفظ کنم و من هم اول به عنوان مربی حل تمرین باشم و بعد اینقدر پشرفت کنم که به عنوان منتور به کسانی که وارد کاریار می شوند کمک کنم که در مسیر شغلی‌شان پیشرفت کنند.  

فاطمه جان علاوه بر درس و کار چه سرگرمی‌هایی را دنبال می‌کنی؟

من به دیدن فیلم‌های کلاسیک علاقه دارم. همچنین رمان‌های کلاسیک می‌خوانم و یکی از آخرین رمان کوری از ژوزه ساراماگو  بود.

اسفند ۵, ۱۳۹۹

همچنین بخوانید:

کپی رایت 2021  © کاریار _ تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است