کارگاه مقدمه‌ای بر یادگیری ماشین با ارائه امیررضا وظیفه در تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۴۰۰ در کاریار برگزار شد.

امیررضا وظیفه، مربی حل تمرین کاریار و دانشجوی مهندسی برق در دانشگاه شریف است که این کارگاه را با مشاوره‌ی منتورهای کاریار، دکتر آرزو کشاورز و آزاده سنجری، آماده کرده بود و با هدف آشنایی مقدماتی با بخشی از اصطلاحات رایج در حوزه یادگیری ماشین و نیز برخی از الگوریتم‌ها و روش‌های ابتدایی ارائه داد. او کارگاه را با توضیح معنای «یادگیری ماشین» شروع کرد و درباره‌ی پیش‌نیازهای فعالیت در این حوزه، کاربردهای یادگیری ماشین و دلایل رشد و استقبال از آن نکاتی ذکر کرد.

وظیفه در این کارگاه دو پیش‌‌نیاز اصلی برای یادگیری ماشین را تسلط بر حداقل یک زبان برنامه‌نویسی و نیز آشنایی با مفاهیم جبر خطی و آمار و احتمال دانست و به این سوال پاسخ داد که کدام زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری ماشین مناسب‌تر است؟

کارگاه مقدمه‌ای بر یادگیری ماشین با توضیحات امیررضا وظیفه درباره انواع مسائل یادگیری ماشین و تفاوت یادگیری ماشین نظارت‌شده با یادگیری ماشین بی‌نظارت ادامه یافت. از دیگر سرفصل‌های این کارگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داده‌های آموزشی و داده‌های تست به چه معنا هستند؟ دقت روی کدام مهم‌تر است و چرا؟

آیا لزوما دقت بالای یک مدل، نشانگر بهینه بودن آن است؟

Overfitting چیست و چرا باید از آن جلوگیری کرد؟

آشنایی با برخی از الگوریتم‌ها مانند درخت تصمیم، نورال نتورک و K-means

بخش دوم کارگاه مقدمه‌ای بر یادگیری ماشین به پرسش و پاسخ اختصاص داشت و آزاده سنجری و امیررضا وظیفه به سوالات و ابهامات شرکت‌کنندگان پاسخ دادند.

لازم به ذکر است کارگاه مقدمه‌ای بر یادگیری ماشین با ۳۷ شرکت‌کننده و به‌صورت آنلاین برگزار شد.

این کارگاه دومین کارگاه آموزشی مهرماه بود و کاریار امیدوار است با برگزاری کارگاه‌های آموزشی مفید بتواند مهارت‌آموزان بیشتری را به مسیر شغلی مناسب و موردعلاقه‌شان راهنمایی کند.