زمان مطالعه ۵ دقیقه

هما جان کمی از تجربه کاری‌ای که با کاریار در این مدت داشتی به ما بگو.

من از طریق یکی از همکارانم با کاریار آشنا شدم و وقتی با ایده کاریار که آموزش برنامه‌نویسی به افرادی است که ممکن است دسترسی کافی به منابع و روابط شغلی نداشته باشند، برای من خیلی جالب بود و تصمیم گرفتم که با کاریار همکاری کنم. این همکاری و بودن در کنار اعضای کاریار هم برای من خیلی بوده، قرار بود من به عنوان مربی حل تمرین به کاریار کمک کنم، اما واقعا در این مدت آنقدر که روابط شکل گرفته در کاریار برای من مفید بوده و آنقدر به پیشرفت من کمک کرده که نمی‎‌توانم بگویم من به کاریار کمک کرده‎‌ام یا کاریار به من. 

شما به عنوان مربی حل تمرین از نزدیک با مهارت آموزان کاریار کار کردی و کمی از این تجربه بگو.

من با گروه بسیار پرانگیزه‌ای همراه شدم که در عین تنوعی که داشتند و از شهرهای مختلف و رشته‎‌های مختلف و دارای شخصیت‎‌های متفاوتی بودند در یک چیز شباهت داشتند و آن تلاش کردن بود و اینکه من با چنین گروهی ارتباط برقرار کردم برای من تجربه جالبی بود و واقعا از اینکه اینقدر تلاش می‌کنند و می‌درخشند لذت بردم.

شما به عنوان یک زن برنامه‎‌نویس چقدر فکر می‏کنی که حضور زنان به عنوان منتور و مربی حل تمرین می‌‎تواند به معرفی یک الگو برای مهارت‌آموزان موثر باشد..

در جهان به صورت کلی و به خصوص در جامعه ما زنان کمتری به نسبت مردان در بازار کار فعال هستند. در رشته برنامه‌نویسی هم به دلیل تبعیض‌هایی که وجود دارد کمتر این رشته به عنوان رشته و شغلی که مناسب زنان است معرفی شده، درحالیکه واقعا تفاوتی وجود ندارد و برای من بسیار خوشایند است که مربی‎های حل تمرین و خصوصا منتورهای زن در کاریار حضور دارند و به عنوان الگویی برای مهات آموزان معرفی می‎شوند و امیدوارم در آینده زنان بیشتری هم در میان منتورها داشته باشیم.

هما کمی هم از مسیر تحصیلی و شغلی خودت و برنامه‌‏هایت برای آینده به ما بگو.

من در دانشگاه تهران علوم کامپیوتر خواندم و یک مدتی به صورت خودآموز برنامه‎ نویسی خواندم و بعد از جستجو و مطالعه به فرانت علاقه‌‎مند شدم و به حوزه فرانت اند و طراحی UX و بحث مدیریت محصول علاقه‎‌مند هستم و مسیری که برای خودم در آینده می‏ بینم از راه رقم زدن تجربه کاربر است. فعلا هم قصد ندارم ادامه تحصیل بدهم، فکر می‎‌کنم بهتر است در کار پیشرفت کنم و اگر مسیری را دوست داشتم و فکر کردم دوست دارم در آن تخصصی تر آموز ببینم، تحصیل را ادامه بدهم. اصولا در کشور ما به این صورت است که افراد مقاطع تحصیلی را پشت هم می‏‌خوانند، اما من دوست داشتم بازار کار را تجربه متن و فکر می کردم شاید تجربه آکادمیک در مسیری آن را درست نمی شناسم برای من مفید نباشد. اما اگر در آینده فکر کنم تحصیل می تواند به من کمک کند، حتما آن را دنبال می کنم.

در اوقات فراغتت دوست داری چه کارهایی انجام بدهی؟

این روزها که به دلیل شرایط و قرنطینه خیلی نمی‎‌شود تفریحات متنوعی داشت و برای همین بیشتر فیلم می‎‌بینم و کتاب می‎‌خوانم و کمی آشپزی می‎‌کنم.