دیدار پایان سال منتورهای کاریار
۷ دی، ۱۴۰۱
کارگاه کاهش استرس براساس ذهن آگاهی یا مایندفولنس (mindfulness)
۷ دی، ۱۴۰۱
غزل دستوری: بازار ایران تشنه‌ی نیروی کار حرفه‌ای در حوزه‌ی برنامه‌نویسی و طراحی وب است

غزل دستوری، که مدیر آموزش کاریار است، سابقه‌ی فعالیت داوطلبانه در انجمن حمایت از حقوق کودکان را دارد و جوان‌ترین عضو هیات امنای انجمن حامی است. او کاریار را مهربان، دقیق، پاسخگو و متعهد می‌داند و معتقد است این مجموعه برای مهارت‌آموزانش سراسر فرصت‌های طلایی است.

 

با توجه به همکاری خودتان با کاریار، ایده شکل‌گیری کاریار را چطور ارزیابی می‌کنید و فکر می‌کنید با توجه به بازار کار امروز، این ایده چقدر می‌تواند در خدمت جامعه باشد؟

کاریار بر روی نقطه ضعف بزرگی دست گذاشته است، بیکاری جوانان یک مسئله اجتماعی چندبعدی است و خودش علت و معلول مسائل اجتماعی دیگر است. همانقدر که در ارزشمندی ایده‌ی کاریار و تأثیرش بر کیفیت زندگی جوانان و جوامع اطراف آن‌ها شک ندارم به سختی این مسیر هم باور دارم. با تکیه بر تجربیاتی که در یک سال گذشته در کاریار داشتم از نظرم جامعه هدف کاریار و حوزه‌های آموزشی و کاری تعریف‌شده به درستی انتخاب شده‌اند. بازار ایران تشنه‌ی نیروی کار حرفه‌ای در حوزه‌ی برنامه‌نویسی و طراحی وب است و جوانان باپشتکار بسیاری تنها به دلیل دسترسی نابرابر به امکانات آموزشی و حرفه‌ای دستشان از این بازار کوتاه مانده است.

به نظر شما کاریار در طول مدت فعالیتش چه تصویری از خود ارائه داده است؟

فکر می‌کنم در این مدت توانسته‌ایم عشق و تعهد را در کنار هم بازی کنیم، کاریار در عین مهربانی؛ دقیق، پاسخگو و متعهد است. ما به مهارت‌آموزان‌مان قول می‌دهیم که اگر انگیزه و پشتکار داشته باشند کم‌کم رشدی آگاهانه و حرفه‌ای را در مسیر موفقیت خود مشاهده خواهند کرد و به این قول وفاداریم.

با توجه به سابقه فعالیت‌‌های اجتماعی که در موسسات نیکوکاری دارید، توصیه می‌کنید جوانان برای موفقیت در بازار کار و حضور اثرگذار در جامعه روی کدام ویژگی‌ها و مهارت‌ها تمرکز کنند؟ فکر می‌کنید کاریار برای تقویت این بخش از مهارت‌ها در مهارت‌آموزان خود موفق عمل کرده است؟

من به خودم هم همیشه همین را می‌گویم، که بهترین نتیجه‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که جستجوگر باشیم و منفعل نباشیم. کاریار برای مهارت‌آموزانش سراسر فرصت است، فرصت‌هایی که هر روز به سراغمان نمی‌آید، مثل اینکه در خواب هم نمی‌بینیم با مدیر ارشد یک شرکت بین‌المللی هم‌صحبت شویم و اینجا با یک کلیک این اتفاق می‌افتد. اگر روحیه‌ی جستجوگری خود را تقویت کنند و نسبت به دیده‌ها و شنیده‌ها بی‌تفاوت نباشند می‌توانند در مسیرشان خیلی سرعت بگیرند. منظورم از منفعل نبودن این است که دنبال پاسخ سؤالات بگردند، دنبال راه‌حل باشند و باور کنند که خودشان منشاء راه حل‌ها هستند.

شما به‌عنوان مدیر آموزش کاریار، تجربه‌ی همکاری مستقیم هم با منتورها و هم با مهارت‌آموزان داشته‌اید. این تجربه را چطور می‌بینید؟

من از همکاری با کاریار احساس خوشبختی می‌کنم. کاریار ترکیبی از انسانیت، احترام و تخصص است. یک روز کاری را تصور کنید که در آن می‌توانید عشق بورزید و مادرانه حمایت کنید، در کنار آن از مشورت افراد متخصصی بهره‌مند شوید که در کوتاه‌ترین و مؤثرترین جلسات، گره‌های کاری را باز می‌کنند. منتورهای کاریار همه همین ویژگی فوق‌العاده را دارند، با دغدغه‌ی «ساختن» دور هم جمع شده‌اند تا کیفیت زندگی جوانان ایران را افزایش دهند. من هر روز در همین فضا غرق می‌شوم.

اسفند ۲, ۱۴۰۰

همچنین بخوانید:

کپی رایت 2021  © کاریار _ تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است