نکته‎‌های کنکوری برای مصاحبه به عنوان یک برنامه‌نویس
۶ دی، ۱۴۰۱
پادکست چی گوش بدهیم؟ پادکست «رادیو دیو»
۶ دی، ۱۴۰۱
کتاب چی‌بخونیم؟- معرفی کتاب «اصل‌گرایی»

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

عنوان کتاب: «اصل‌گرایی»

نویسنده: گرگ مك كيون

ژانر: توسعه فردی

کتاب «اصل‌گرایی» به این نمی‏‌پردازد که چطور کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهیم، این کتاب به این می‌پردازد که چطور کارهای اصلی را انجام دهیم و از انجام کارهایی که تاثیری در زندگی ما ندارند، خودداری کنیم. در واقع در این کتاب گرگ مك كيون سعی دارد که به ما یاد بدهد که همیشه انجام تعداد زیادی فعالیت با هم خوب نیست، بلکه بهتر است گاهی روی موضوعات محدودی تمرکز شویم، کارهای مهم و ضروری را از بین انبوهی از انتخاب‎‌ها و فعالیت‎‌ها بیرون بکشیم و بر روی آن‎ها تمرکز کنیم. نویسنده این کتاب معتقد است که ما باید بتوانیم به بعضی کارها، موقعیت‌‎ها و آدم‌‏ها نه بگوییم، وقتی چنین توانی داشته باشیم، قادر می‌‏شویم که چیزهای غیر ضروری را از زندگی خودمان حذف کنیم. 

 در واقع در این کتاب نویسنده با شباهت زندگی به کمد لباس‏‌های درهم، سعی می‌‏کند توضیح بدهد که نباید اجازه بدهیم که زندگی ما تبدیل به یک آشفته بازاری شود که یک مدت یکبار به آن سر و سامان می‏دهیم. بلکه باید اصل‎گرایی را به عنوان یک روش و شیوه عمل یاد بگیریم و با نه گفتن به چیزهای غیرضروری، سعی کنیم روی موضوعات مهم زندگی‎‌مان تمرکز کنیم. 

اما چطور بفهمیم چه چیزی اصلی است و چه چیزهایی فرعی هستند؟

گرگ مك كيون می‏گوید برای پاسخ به این سوال باید یاد بگیریم که کنترل اوضاع را بر دست بگیریم و نگذاریم که سیستم زندگی ما بر اساس هرچه آید خوشاید باشد، باید برنامه‍‌‎ریزی داشته باشیم و برای انجام هر فعالیتی تصمیم بگیریم. یک آدم اصل‏‌گرا باید بتواند فعالیت‌‎های مهم و اساسی زندگی‌اش را از بین انبوهی از تصمیم‌‎ها و کارها بیرون بکشد و روی آنها تمرکز کند و اجازه ندهد که آدم‎‌های دیگر و سیل اتفاقات مسیر زندگی‎اش را مشخص کنند. 

کتاب اصل‎گرای۲۰ فصل دارد و در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است و از آن زمان جزو کتابهای پرفروش آمازون قرار دارد. این کتاب توسط بهنام شاهنگیان و مهدی مصلحی به فارسی هم ترجمه و در نشر آموخته منتشر شده است. نسخه الکترونیک این کتاب را در فیدیبو و طاقچه هم می‌‎توانید مطالعه کنید. 

 ۰۱ مرداد ۱۴۰۰

 

همچنین بخوانید:

کپی رایت 2021  © کاریار _ تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است